Našli ste nižšiu cenu?

Kosenie trávnika

Aj vám sa zdá, že nech robíte čokoľvek, váš trávnik nikdy nebude vyzerať ako ten anglický u susedov? Poradíme vám, ako ho správne kosiť, aby vám starostlivosť oň prinášala radosť.

Starostlivosť o trávnik je komplexná činnosť, ktorá zahŕňa jeho kosenie, polievanie, hnojenie, odstraňovanie buriny, machu a prevzdušňovanie. Už pri zakladaní trávnika myslíme na  jeho využitie. Či bude tvoriť iba okrasnú funkciu, alebo bude odolávať pošliapaniu, s potrebou rýchlej regenerácie. Vo všeobecnosti však pre všetky typy trávniku platí niekoľko základných pravidiel. Trávnik kosíme približne každých päť dní. Ak chceme vypestovať hustý zelený koberec, dajme si záležať na pravidelnosti kosenia. Hustý trávnik zabraňuje rastu machu a rozmnožovaniu burín. Trávnik skracujeme spravidla o jednu tretinu jeho výšky. Prvýkrát ho kosíme na výšku asi 6 cm. Dôležité sú ostré nože – tupými by sme trávnik mohli poškodiť už v jeho základe, kôli slabšiemu koreňovému systému. Najmä na slnečnom stanovisku dbajme na to, aby sme trávnik neskrátili priveľmi. Silné slnko by spôsobilo jeho zbytočné vysychanie. Ostré nože kosačky sú základom zdravého kosenia. Tupým nožom trávnik zbytočne devastujeme. Nestriháme rovnomerne a steblá sú rozstrapkané, rýchlo vyschnú. Ak sa chceme vyhnúť neustálemu a prácnemu čisteniu nožov a znehodnoteniu kosačky – kosme vždy suchý trávnik. Pri príliš vysokej tráve je lepšie trávnik ostrihať na viackrát, prestavením výšky kolies. Kosenie bude plynulejšie, steblá trávy neutrpia veľký šok. Kosačku vedieme primeranou a plynulou rýchlosťou – docielime tým jednoliatosť pokosenej plochy. Nezabudnite po kosení trávnik poliať. Dostatok vlahy je najmä v horúcom letnom odobí veľmi dôležité.

kosenie travnika

Vždy na jar a na jeseň minimálne dvojročný trávnik prevzdušníme vertikutátorom. Zbavíme sa tak aj nepríjemného machu. Pri častom kosení skracujeme trávnik o malé čiastočky. Tieto môžme ponechať priamo na trávniku, ako prírodné hnojivo. Plochy pri obrubníku, okrasných záhonoch, či chodníkoch dočistíme vyžínačom. Aby práca v záhrade bola zároveň príjemným oddychom, je dôležité si vybrať správne záhradné náradie. To isté platí aj pri kosení trávnika. Ako si správne vybrať kosačku, vám poradíme v článku  Výber kosačky.

Nákupný košík
Kliknutím mimo skryjete panel porovnania
Porovnať
Návrat hore