Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

Správny výber kosačky pre radosť z kosenia

Pri výbere kosačky prihliadame na niekoľko dôležitých faktorov. Aby jej kúpa bola rozumnou investíciou, mala by spĺňať parametre, ktoré sú vhodné práve pre váš trávnik. Práca s ňou tak bude efektívna a jednoduchá zároveň.

Elektrické kosačky spravidla využívame pre menšie plochy s možnosťou pripojenia sa ku zdroju elektrickej energie. Sú vhodné pre kosenie rovného terénu, v okolí domov a chát. 
Vzdialenosť od zdroja elektriny si môžme zväčšiť pomocou predlžovacieho kábla, avšak potreba prehadzovania kábla pri manipulácii s kosačkou neodpadá. A to najmä v prípade, ak sa na trávnatej ploche nacházdajú aj stromy, či záhony. 
Výhodou elektrickej kosačky je jej nízka hmotnosť. Oceníte ju najmä vtedy, ak máte kaskádovitú záhradu a pri kosení musíte kosačku vynášať cez záhradné schody, aj vtedy, keď kosačku skladujete napríklad v pivnici. 
Elektrické kosačky majú nižšiu hlučnosť a sú bez výparov. Prednosťou je aj ich jednoduché štartovanie a ľahká údržba, ktorá pozostáva z čistenia nožov, ich brúsenia a vyváženia. Odborný servis kosačiek zaručí nielen kvalitne skosený trávnik, ale aj jej dlhú životnosť.

Benzínové kosačky sú ideálne pre kosenie väčších plôch. Bez obmedzenia pohybu, za to však s vyššou hmotnosťou, potrebou dopĺňania paliva, oleja a potrebou údržby. S odborným servisom vám pomôže  predajca záhradnej techniky. 
Kosačka s pojazdom je vhodná pre svahovitý terén, kde pre jej pohyb do kopca nemusíte vyvinúť žiadnu silu. 

Nabíjateľné akumulátorové kosačky majú menší výkon a dokážu kosiť časovo približne do hodiny. Ich výhodou je ale rýchle nabíjanie, nízka hmotnosť a nízka hlučnosť pri práci. Aku kosačky v sebe tiež spájajú výhody jednoduchej obsluhy, minimálnej údržby a nezávislosťi od zdroja energie.

Rotačné kosačky - sú najčastejšie používané kosačky, pre bežné kosenie prostredníctvom rotujúcich nožov. Dôležitá je ich údržba - čistenie a brúsenie.

Bubnové kosačky - pre náročný terén a vysokú trávu. Pokosenú tráva zostáva na zemi v radoch, pripravená na sušenie. Vhodné na kosenie veľkých lúk a vysokých porastov.

Vretenové kosačky -
 na rozdiel od rotačných kosačiek sú nože usporiadané do tvaru písmena V a pri pohybe kosačky trávu strihajú. Strihanie je precíznejšie a k steblám trávy aj šetrnejšie.


Strunové kosačky - namiesto nožov trávu kosí struna. Elektrické strunové kosačky využijete okolo domu a chaty, dobre poslúžia na malé, či úzke plochy. S benzínovou strunovou kosačkou pokosíte aj väčšie plochy.

Robotická kosačka
s nabíjacou stanicou - pre pravidelnú údržbu menších, aj väčších trávnikov až do 1600 m2. Seká sama, na ploche, ktorú jej vymedzíte. S líthiovou batériou vydrží sekať až 3,5 hodiny. 

Záber kosačky, nastavenie výšky kosenia a veľkosť koša na zber trávy sú parametre, ktoré taktiež ovplyvnia komfort pri práci. Nastavením výšky kosenia skosíme trávu na potrebnú výšku. Najmä pri kosení hrbolatých plôch s množstvom nerovností je vhodná kosačka s veľkými zadnými kolesami. Vyhneme sa tak stretu nožov s hlinou, či kamienkami.
Pri členitom teréne oceníte aj možnosť zmeny rýchlosti. To umožňujú kosačky s prevodovkou, alebo variátorom. 
Na bujné a vysoké porasty sú vhodné výkonné krovinorezy, na veľké plochy si pre ešte väčšie pohodlie a radosť z kosenia môžte zaobstarať záhradný rider.

Pokiaľ sa chystáte kúpiť si kosačku online, prostredníctvom internetového obchodu, overte si u predajcu možnosti poskytovanej záručnej doby, aj to, či predajca ponúka odborný záručný a pozáručný servis. 

Pri kúpe kosačky vám radi poradíme aj v našej kamennej predajni záhradnej techniky v Krušovciach.

Vyberáme obľúbené kosačky