Našli ste nižšiu cenu?

Rotavátory – aký vybrať?

Aj v dnešnej dobe je medzi sú medzi nami takí, ktorí si nevedia svoju záhradu predstaviť bez záhonov so zeleninou či okrasnými kvetmi. Skúsení záhradkári však vedia, že za každým kusom pochúťky zo záhradky stoja dlhé chvíle námahy strávené s rýľom. Aj to sa však dnes stáva minulosťou. Na túto namáhavú prácu slúžia rotavátory,  ktoré si s rozrýváním zeminy poradia za nás.

rotavatory aky vybrat

Ako vybrať rotavátor – návod a rady

Tým najdôležitejším kritériom pre výber toho správneho rotavátora je veľkosť obrábanej plochy. S ňou úzko súvisí výber typu pohonu. Ďalšími významnými parametrami sú pracovný záber, výkon motora, prevedenie konštrukcie a ponuka príslušenstva.

Rozdelenie rotavátorov

Hlavné si je dobré premyslieť aký typ motora bude rotavátor poháňať. Rotavátory rozdeľujeme na benzínové a elektrické.

Benzínové rotavátory

Rotavátory vybavené spaľovacím motorom sú vhodnou voľbou pre majiteľov väčších plôch. Tí ocenia predovšetkým ich mobilitu a veľmi vysoký výkon, vďaka ktorému sa hodia aj do tých najnáročnejších podmienok.

Elektrické rotavátory

Elektrické rotavátory predstavujú skvelú voľbu pre tých, ktorí potrebujú rozrobiť pôdu na menších záhradkách a záhonoch. Sú ľahšie a menej zaťažujú životné prostredie než ich benzínoví kolegovia. Na druhej strane však majú len tak dlhý dosah, aká dlhá je napájacia šnúra.

Rozloha obrábanej plochy

Ide o ten najvýznamnejší prvok pri výbere toho správneho rotavátora. Pre obrábanie malých záhradiek plne postačí výkon mini rotavátora, ktorý svoju úlohu splní spoľahlivo a za nízku cenu. Stroje z kategórie hobby sú konštruované pre občasné použitie aj na väčších plochách. Profesionálne stroje sú vzhľadom k svojmu určeniu pre každodennú prácu zostrojené za použitia predimenzovaných častí motora a prevodoviek tak, aby záťaž vydržali. Samozrejme za ne zákazník zaplatí viac peňazí.

Pracovný záber

Ďalším kritériom, ktoré úzko súvisí s rozlohou obrábanej plochy, je pracovný záber. Menšie elektrické rotavátory bývajú zvyčajne osadené štyrmi nožmi o zábere cca 30 -50 cm. Táto šírka úplne postačuje pre občasnú prípravu záhonov na malých záhradkách.

Výkon rotavátora

Všeobecne platí, že je vhodné vyberať stroje disponujúce zodpovedajúcim výkonom k šírke záberu. Silnejší motor v skutočnosti zásadne zvyšuje hmotnosť výrobku a tým znižuje jeho ovládateľnosť. Výkon tiež býva vykúpený vyššou spotrebou.

Príslušenstvo

Predovšetkým profesionálne modely rotavátorov už zďaleka nie sú určené iba k rozrývaniu pôdy, ale môžu plniť celý rad ďalších funkcií. Zvyčajne sa na trhu nachádza voliteľná náprava s kolesami, ktorá umožňuje bezpečné ťahanie menších nákladov. K dispozícii je tiež celá rada pasívnych nástrojov pre ďalšiu kultiváciu pôdy, ako sú brány, pluh či radlice, ktoré pridávajú celý rad ďalších možných využití rotavátora. Vzhľadom k tomu, že profesionálne stroje sú osadené prevodovkou s vývodom, výrobcovia ponúkajú možnosť urobiť zo stroja tiež bubnovú kosačku, drvič odpadu či frézu na sneh, to všetko prostredníctvom ponúkaných modulov. Je tak iba na zákazníkovi, čo od svojho rotavátora vyžaduje.

Nákupný košík
Kliknutím mimo skryjete panel porovnania
Porovnať
Návrat hore