Našli ste nižšiu cenu?

Ako pracovať s rotavátorom?

Kultivátory, alebo záhradné rotavátory pôdu kypria, orú, zároveň prevzdušňujú, poslúžia tiež na zaorávanie hnojív a kompostu a poradia si aj s plečkovaním. Využijete ich nielen na jar pre prípravu pôdy na vysádzanie, ale i počas sezóny a na jeseň po zbere úrody.

Pre správny výber rotavátoru je potrebné poznať druh pôdy, veľkosť obrábanej plochy, typ výsadby, a tiež sklon pozemku. Iný rotavátor sa bude hodiť pre úpravu pôdy v záhrade, v skleníku, iný do vinohradu a ovocných sadov. Do pieskových a ľahkých pôd sa hodí aj jednoúčelový stroj pre malú kvetinovú alebo zeleninovú záhradu.  

ako pracovat s rotavatorom 2
ako pracovat s rotavatorom

Malé elektrické a benzínové kultivátory sú spravidla jednoúčelové stroje, ktoré sa hodia do malých záhradok a na prekyprenie záhonov. Majú menší záber a slabší motor. Malé viacúčelové stavebnicové systémy sú už vybavené viacerými nástavcami, ktoré zahŕňajú napríklad vyorávacie radlice, pluh, hrobkovacie radlice, brány, alebo transportný vozík. Veľké stavebnicové systémy sú tvorené výkonným jednoosým traktorom so širokou škálou neseného náradia na obrábanie pôdy.

Ako pracovať s rotavátorom?

Kultivátor je vybavený zadnou radličkou, ktorú pri práci zatláčame striedavo do pôdy, čo má za následok pribrzdenie rotavátoru a dokonalejšie rozrobenie pôdy na danom mieste. Následne ju z pôdy vytiahneme, stroj sa posunie dopredu, opäť pribrzdíme a takto pokračujeme. Prácu s rotavátorom veľmi ovplyvní aj vlhkosť pôdy. Veľmi mokrá pôda obalí nože, alebo môže vytvárať neželané hrudy, ktoré a neskôr ťažko rozbíjajú. Pri suchšej a zatvrdlej pôde sa odporúčajú použiť závažia, ktoré uľahčia prenikanie nožov do pôdy. Obrábaný pozemok je pre dokonalé prekyprenie väčšinou potrebné prejsť rotavátorom aspoň dvakrát, pokiaľ to tvar a veľkosť pozemku dovoľuje, tak v dvoch smeroch kolmo na seba. Stroj je vybavený ochranným krytom proti odletujúcemu materiálu, čo je dôležité najmä v kamenitých pôdach.S výberom správneho rotavátora vám najlepšie poradí odborník. Spýtajte sa u nás na predajni záhradnej techniky, alebo nás kontaktujte.

Nákupný košík
Kliknutím mimo skryjete panel porovnania
Porovnať
Návrat hore