Našli ste nižšiu cenu?

Najlepšie elektrocentrály

Aké elektrocentrály sú vhodné do domácnosti a aké na vonkajšie akcie?

Elektrocentrála vám môže slúžiť ako záložný zdroje energie, ale aj ako ten primárny. S tým sa stretávame najčastejšie na chatách, koncertoch a v karavanoch, kde elektrocentrála predstavuje v podstate jediný prvok vyrábajúci potrebnú elektrinu.

najlepsie elektrocentraly

Ak potrebujete dostať elektrickú energiu tam, kde nie je žiadna elektrická zásuvka, je nutné využiť prúd z elektrocentrály. Rovnako tak sú elektrocentrály používané ako záložný zdroj elektrickej energie pre prípad výpadkov.

Základné rozdelenie elektrocentrál

Elektrocentrály predstavujú zariadenia, ktoré sú vybavené spaľovacím motorom. Rozdeliť ich môžeme práve podľa toho, na aké palivo fungujú. Ide o elektrocentrály naftové, benzínové, olejové alebo plynové. Ďalej je ich možné rozdeliť podľa pohyblivosti na elektrocentrály stacionárne a mobilné. 

Benzínové elektrocentrály

Ide o najčastejšie dopytovaný typ elektrocentrály. Oproti naftovým sú oveľa ľahšie a menšie. Sú vhodné skôr na menej náročné akcie. Pre využitie na záhrade alebo v stavebníctve sú však postačujúce.

Rezerva výkonu pri výbere elektrocentrál

S výberom elektrocentrály je dôležité uvažovať nad tým, na čo ju budeme používať. Jej výkon by mal byť vždy o niečo vyšší ako výkon pripojených spotrebičov. Ak budete pripájať stroje s elektromotormi, je potrebné, aby bol výkon centrály o 30% vyšší. U domácich spotrebičov ako sú televízia alebo rádia je vhodné, aby bol výkon vyšší až dvakrát, rovnako ako u žiariviek alebo vŕtačiek, reťazových píl a podobne. Najväčšiu rezervu potrebujú vodárne a mrazničky. Tu je nutné, aby bol výkon centrály až päťkrát väčší.

Kam s ňou?

Pred užívaním je vhodné vedieť tiež, kam je dobré elektrocentrálu umiestniť a kam ju určite nedávať. Dôležitý je samozrejme prístup vzduchu. Ten je dôležitý pre sanie motora i jeho chladenie. Voľný priestor je potreba tiež pre odchod nebezpečných spalín. Myslite tiež na to, že centrála je pomerne hlučná. V domácnosti je tak ideálne dať ju mimo obytnú plochu.

Vzhľadom k tomu, že na trhu existuje nespočetné množstvo najrôznejších elektrocentrál, máte možnosť vyberať konkrétne modely tiež na základe ich funkčného vybavenia. Ide o doplnky, ktoré mnohokrát súvisia s pohodlnejším využívaním elektrocentrály. Vyberajte v našom e-shope elektrocentrály svetoznámych značiek.

Nákupný košík
Kliknutím mimo skryjete panel porovnania
Porovnať
Návrat hore