Našli ste nižšiu cenu?

Zazimovanie záhradnej techniky

773540f026f3991dc4f9

Záhradná technika využívaná takmer počas celého roka si pred príchodom zimy zaslúži údržbu a správne zazimovanie. Iba tak nám v nadchádzajúcej sezóne bude opäť bez problémov slúžiť.

Zazimovanie kosačky

Dôležité je kosačku dôkladne mechanicky očistiť – žacie ústrojenstvo očistite od stebiel trávy a ostatné časti kosačky vlhkou handričkou. Neočistené zbytky trávy spôsobujú na materiáloch koróziu, preto je čistenie veľmi dôležité. Pri čistení však kosačku nikdy nenakláňajte nabok. Mohol by sa vyliať olej a poškodiť tak ostatné časti prístroja. Mastné miesta od oleja vyčistite jemne benzínom. Antikorózny sprej použite na impregnáciu krytu noža kosačky. Skontrolujte vzduchový filter benzínovej kosačky a vyčistite ho. Skontrolujte zapaľovaciu sviečku, spravidla sa vymieňa raz ročne. Zapaľovacia sviečka kosačky slúži na jej bezproblémový štart. Ak je poškodená, popraskaná, alebo sú spálené elektródy, určite ju vymeňte. Ak v kosačke nechávate benzín, je vhodné pridať aditívum, aby sa palivo a motor neznehodnotil. Stabilizátor paliva zabraňuje tvorbe živičnatých usadenín v palivovom systéme a na iných dôležitých častiach karburátora. Výmena oleja? Tá sa robí spravidla jedenkrát ročne – za tepla a pri odpojených sviečkach (kvôli riziku štartu). Nezabudnite vymeniť aj olejový filter. Ak má kosačka elektrický štartér, nechajte batériu pred uskladnením úplne nabiť. Oceľové lanká a ložiská môžte premazať olejom. Nabrúsenie žacieho noža a jeho vyváženie prospeje kosačke po každej intenzívnej sezóne kosenia.

Krovinorezy, vyžínače a plotostrihy

Aj tu je podobne ako u kosačiek potrebné techniku mechanicky očistiť od zelených zbytkov listov a konárikov. Aby v novej sezóne nedošlo k poškodeniu motora a problémom pri štartovaní, benzín vylejte z nádrže. Pri prázdnej nádrži sa môže poškodiť kvapalinový filter, preto niektorý výrobcovia radšej odporúčajú pridať do nádrže aditíva, alebo v nádrži ponechať alkylátové palivo. Má väčšiu stálosť ako benzín a minimalizuje škodlivé emisie.

Motorové píly

Pri reťazových pílach je dôležité dodržiavať pomer zmesi oleja a benzínu, ktorý je daný výrobcom.  Nesprávny pomer oleja a benzínu ničí motor. K takémuto poškodeniu dochádza nielen pri nesprávnom namiešaní, ale aj pri nesprávnom skladovaní. Benzín pri dlhodobom pôsobení rozkladá olej a mazacia schopnosť sa vytráca. Preto by nariedená zmes mala byť v stroji max 6 týždňov.  Pred zimou nespotrebovanú zmes vylejte. Ďalej vyčistite vzduchový filter, vylejte olej z olejovej nádržky, reťaz nabrúste a vyperte v olejovom kúpeli.

Techniku zásadne uskladnite na suchom miste, kde sa nedostane mráz. Posezónna údržba vyžaduje určité znalosti. Ak sa necítite na údržbu kosačky, motorovej píly, záhradného traktoru či inej záhradnej techniky, zverte stroje odborníkom. Včasné odstránenie skrytej závady vám ušetrí peniaze. Vyhnete sa tak nákladnejšej oprave, ktorá by inak mohla následovať v budúcnosti a zároveň predĺžite životnosť záhradnej techniky. Na jar ju navyše budete mať ihneď pripravenú k okamžitému použitiu. Predaj a servis záhradnej techniky ROMERX nájdete v Krušovciach, okres Topoľčany.

zazimovanie zahradnej techniky
Nákupný košík
Kliknutím mimo skryjete panel porovnania
Porovnať
Návrat hore