Našli ste nižšiu cenu?

Sprievodca nákupom vysokotlakového čističa

Vysokotlakové čističe sú jedným z najlepších spôsobov, ako pomôcť dať nový šmrnc vašej terase, chodníku, záhradnému nábytku a pod. Najlepšie modely dokážu vyčistiť niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov nečistôt jediným krátkym a silným prúdom vody. Namiesto výmeny vašej drevenej podlahy vyčistia vysokotlakové čističe vašu terasu tak, akoby bola opäť nová! A okrem úspory času a peňazí za renováciu terasy je tiež používanie vysokotlakového čističa šetrnejšie aj k životnému prostrediu, pretože ušetríte až 80 % vody, ktorú by ste inak spotrebovali s bežnou záhradnou hadicou. Znie to skvele, však? Skôr, než sa však buchnete po vačku, uistite sa, že viete, čo pri kúpe konkrétneho modelu hľadať.

Vysokotlakové čističe – ako fungujú?

Už podľa názvu je jasné, že tento pomocník využíva vysoký tlak na presné a precízne čistenie povrchov. Takýto tlak vzniká vďaka zabudovanému vysokotlakovému čerpadlu. Ten dokáže zvýšiť tlak v porovnaní s  bežným tlakom z vodovodného potrubia zo 4 barov aj na 160. Vďaka vysokému tlaku vody, ktorá vychádza von cez trysku ako koncentorvaný prúd vody sa niekoľkonásobne zlepšuje efektívnosť čistienia povrchov.Vysokotlakový čistič, alebo “ľudovo” wapka, si dokáže poradiť s rôznymi nečistotami a na rôznych povrchoch. Bez problémov vyčistí špinu na chodníkoch, terasách alebo iných plochách. Silný prúd vody z wapky dokáže odstrániť prilepené žuvačky, praci, rôzne mastné škvrny alebo plesne, mach a pod. Model wapky s rotačnou tryskou bude perfektným voľbou, ak potrebujete odstrániť práve plesne, ktoré prenikajú tiež dovnútra materiálov. Niektoré naozaj výkonné profi čističe dokonca odstránia aj graffity na stenách.

9c1d42929eb8538f5d83

Čo si všímať pri kúpe vysokotlakového čističa?

Prietok  – meria sa v litroch za hodinu. Čím rýchlejší je prietok, tým rýchlejšie voda vyteká – čo znamená rýchlejšie čistenie. Prietok menších čerpadiel sa pohybuje v rozmedzí 300 – 400 litrov za hodinu. Výkonnejšie čerpadlá, ktoré budete potrebovať na umývanie plôch s rozlohou nad 100m², majú prietok až 410 – 700 litrov za hodinu. Tlak – udáva sa v baroch a ide o priemerný tlak, ktorý tlakový čistič dosiahne, keď ho používate. Vyšší tlak je najlepší pre náročné úlohy a naopak. Na čistenie bicyklov, vozidla alebo záhradného nábytku vám postačí wapka s tlakom do 130 barov. S tlakom do 150 barov vyčistíte už väčšie plochy a zvládnete náročnejšie práce, napríklad čistenie bazéna, strechy, odkvapov, dlažby a pod. Vysokotlakové čističe s tlakom nad 150 barov vyčistia prakticky čokoľvek a sú ideálnou voľbou pre každodenné používanie wapky. Lacné modely wapiek (cca okolo 70 eur) – majú nižší výkon, postačia však na základné a bežné práce okolo domu; nižšia kvalita použitých materiálov/komponentov, vyššia hmotnosť/hlučnosť Stredná cenová skupina wapiek (cca okolo 200 eur) – kvalitnejšie stroje so širším príslušenstvom, vďaka ktorému získate viac možností použitia wapkyDrahšie wapky (od cca 250 eur) – kvalitné stroje, s ktorými vyčistíte takmer čokoľvek dlhšia životnosť vďaka kvalitnejším komponentom

Možné nebezpečenstvá pri práci s wapkou

Pri práci s wapkou buďte opatrní a – je lepšie začať najskôr s menším tlakom a ten postupne pridávať (ak má stroj funkciu regulácie). Hlavným nebezpečenstvom tlakových čističov je uhol a sústredená intenzita striekanej vody. V závislosti od jednotlivých značiek wapiek sa môžete stretnúť s modelmi so sadou farebne označených vymeniteľných trysiek alebo s nastaviteľnou tryskou typu “všetko v jednom”. Nastaviteľné trysky sú pohodlnejšie ako vymeniteľné – na zmenu šírky/uhla striekania stačí len otočenie.

Nákupný košík
Kliknutím mimo skryjete panel porovnania
Porovnať
Návrat hore