Našli ste nižšiu cenu?

6 efektívnych “urýchľovačov” jesenných prác v záhrade

Obdobie roka, keď už stromy nie sú také krásne zelené, ale ich opadávajúce lístie vám prikladá na lopatu ďalšiu prácu navyše, je už tu. Jeseň je obdobím ťažkých prác v záhrade, no s týmito pomocníkmi to zvládnete rýchlejšie a jednoduchšie. Je tiež ideálnym časom na výsadbu nových záhonov a niektorých ovocných stromov.

Snívate o krásnych terasách či zdravom a zelenom trávniku? Záhradníctvo je koníček, ktorý si vyžaduje pozornosť. Zaobstarajte si nasledovných pomocníkov a znížte množstvo potrebného úsilia pri údržbe vašej krásnej záhrady! 

1. Opadané lístie zo stromov upracte fukárom na lístie

Jedna vec, ktorú si mnohí ľudia neuvedomujú, je, že nahromadenie opadaného lístia na vašom dvore môže viesť k rôznym problémom. Napríklad na listoch sa môže vytvoriť pleseň, ktorá potenciálne poškodí trávnik a ponechá lysé miesta alebo hubovité ochorenia trávnika/plesne. S fúkačom lístia vyčistíte plochu rýchlo a navyše bez namáhavého a zdĺhavého hrabania.

2. Prevzdušnite trávnik vertikutátorom

Aby si váš trávnik počas zimy oddýchol, je dôležité pripraviť ho už počas jesene. Proces vertikutácie je vlastne prevzdušnenie trávnika, ktoré sa vykonáva pomocou nožov alebo radlíc na vertikutátore. Tie vytvárajú diery do pôdy, cez ktoré sa lepšie ku koreňom trávy dostávajú potrebné živiny z hnojiva, vzduch aj voda. Trávnik síce po takomto zásahu nevyzerá extra vábne, no verte, že mu tým dožičíte presne to, čo si zaslúži, aby bol budúcoročnú sezónú opäť krásne zelený a vitálny.Na ochranu pred akýmikoľvek plesňovými problémami tiež odporúčame použiť hnojivo na trávu proti plesniam (na hnojenie počas jesene).

3. Pripravte ovocné stromy na zimu s reťazovou pilou

Chladné zimné mesiace môžu urobiť obrovský rozdiel pre vaše stromy, najmä ak sú to jablone alebo hrušky. Budete potrebovať motorovú pílu, aby ste im mohli orezať konáre, keď to budú potrebovať; s nožnicami sa najlepšie zbavíte menších a tenších konárov. S väčšími konármi sa môže ťažšie manipulovať, takže ak plánujete rezať konáre priamo na kmeni stromu, oplatí sa investovať do benzínovej alebo akumulátorovej reťazovej píly. Tá sa vám bude hodiť aj pri príprave dreva na kúrenie počas zimy.

4. Popadané konáre zrecyklujte cez štiepkovač alebo drvič

Nevyhadzujte popadané konáre pred ich drvením! Drvenie spadnutých a narezaných konárov vám poskytne dokonalý kompostovací materiál, nehovoriac o dreve, ktoré získate zo štiepkovača, ktoré je ideálne na kúrenie. Ak váš štiepkovač dokáže vyrobiť veľmi malé kúsky dreva, môžete ho použiť na podstielku pre domáce hlodavce. Len dávajte pozor, aby ste materiál netlačili do drviča, ktoré by mohlo spôsobiť poškodenie stroja. Väčšie kusy dreva skúste najskôr narezať pílou alebo nožnicami. Ak je výsledný materiál príliš hrubý, skúste postup zopakovať a ešte raz ho spracovať.

5. Preč so špinou s vysokotlakovým čističom

Zazimovanie záhradného nábytku a terasy je nevyhnutným krokom k plnému využitiu vašich obľúbených predmetov/kusov nábytku v budúcej sezóne. Pomocou vysokotlakového čističa ich očistite od všetkých špinavých alebo zaschnutých častíc. Vysoký tlak vody si poradí aj s najhrubšou špinou a ťažko dostupnými miestami. Vysokotlakový čistič vám môže ušetriť čas a námahu aj pri čistení iných priestorov, ako sú príjazdové cesty, dvory, schody, autá, bicykle, motocykle, náradie atď. Po vyčistení predmety uložte na bezpečné miesto tak, aby boli chránené pred chladným počasím.

6. Čarokrásny živý plot s plotostrihom

Živý plot je dôležitou súčasťou exteriéru vášho pozemku a jeho pravidelnou údržbou môžete dosiahnuť, aby vyzeral naozaj dobre. Skôr ako začnete strihať živý plot, uistite sa, že ho najprv zavlažíte, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Vďaka plotostrihu budú vaše kríky pastvou pre oči a dodajú vášmu exteriéru upravený a jednotĎalším tipom na údržbu živého plotu je zakryť korene kríkov/stromov kôrou – ochránite ich tak pred poškodením mrazom alebo prípadnou burinou, ktorá na nich môže vyrásť. Koncom októbra živý plot prihnojte, aby ste mali istotu, že v budúcom roku bude zdravý a vitálny. S plánom celoročnej údržby vášho plotu zostane čistý a uprataný po celý rok.

Nákupný košík
Kliknutím mimo skryjete panel porovnania
Porovnať
Návrat hore