Našli ste nižšiu cenu?

Kosačky na trávu a traktorové kosačky – ktoré si vybrať?

Skvelá kosačka na trávu alebo traktorová kosačka nepokosí za vás, no uľahčí a zefektívni pravidelné kosenie trávnika. Poradíme vám pri nákupe tej správnej kosačky – takej, ktorá sa hodí pre veľkosť vášho trávnika a terénu, má vynikajúci výkon a spoľahlivo funguje sezónu za sezónou.

V posledných rokoch výrobcovia kosačiek predstavili množstvo nových akumulátorových kosačiek, ktoré sú ekologickejšie ako benzínové kosačky, pretože fungujú na elektrinu. Mnohé z nich dosahujú rovnaký výkon ako ich benzínové náprotivky. Niektoré kosačky dokážu pokosiť aj 1 500 m2 na jedno nabitie batérie. A nie sú také hlučné ako benzínové kosačky, čo môže byť dôležité, ak máte nablízku susedov.

Či už máte malý kúsok trávnatej plochy alebo hektáre trávnika, budete potrebovať schopnú kosačku. Do úvahy spadajú kosačky a traktorové kosačky na mulčovanie, bočné vyhadzovanie, vrecovanie, jednoduchosť použitia a manévrovateľnosť. Hodnotia sa aj funkcie, ktoré vám ušetria čas a námahu.

Typy tlačených kosačiek a traktorových kosačiek

Vaše možnosti pre najlepšiu kosačku s pojazdom alebo traktorovú kosačku na trávu sa pohybujú od kosačiek s benzínovým motorom už za 250 EUR až po trávnikové traktorové kosačky s nulovým polomerom otáčania, ktoré môžu stáť aj vyše 4 000 EUR.

Akumulátorové kosačky na trávu

Akumulátorové kosačky využívajú dobíjacie lítium-iónové akumulátory a sú dostupné v tlačných aj samohybných variantoch. Skladujú a udržiavajú sa oveľa jednoduchšie ako plynové kosačky, no vďaka relatívne krátkej dobe chodu na batériu sú vhodnejšie na menšie dvory. Doby chodu s akumulátorovými kosačkami sú vo všeobecnosti 20 až 60 minút, (2.5 Ah – 20 minút, 5.0 Ah – 40 minút, 7.5 Ah – 60 minút). Akumulátorové kosačky vyžadujú okrem brúsenia nožov len malú údržbu.

807620aaba1176d7bcf8

Benzínové kosačky na trávu

Osvedčené benzínové kosačky nie sú obmedzené nabíjateľnými batériami a dokážu pokosiť oveľa väčšie plochy naraz. Dodávajú sa v tlačných aj vo variantoch s pojazdom a zvyčajne stoja menej ako kosačky na batériu, hoci z dlhodobého hľadiska môžete minúť viac na palivo a údržbu.

aee27f5137754551cda4

Traktorové kosačky

Tieto benzínom poháňané traktorové kosačky dokážu kosiť dvakrát až trikrát rýchlejšie ako klasické tlačné kosačky, vďaka čomu sú najvhodnejšie pre väčšie trávniky. Modely s hydrostatickými prevodmi sa ľahšie používajú a poskytujú plynulý chod. Riadenie je jednoduché a známe, pretože používajú volant, rovnako ako auto. Najlepšie modely majú pohodlné sedadlá s vysokým operadlom a uľahčujú zapojenie nožov a nastavenie výšky kosenia.

06e19303a6b8b25509a2
Nákupný košík
Kliknutím mimo skryjete panel porovnania
Porovnať
Návrat hore