Našli ste nižšiu cenu?

Vertikutácia trávnika

Jednou z činností, ktoré vykonávame pri ozdravení, či bežnej každoročnej údržbe trávnika je jeho vertikutácia. Pomôže nám zlepšiť jeho vitalitu, i vzhľad. Starostlivosť o trávnik pomocou vertikutátora zahŕňa odstránenie trávnej plste a prerezanie vrchnej vegetačnej vrstvy pôdneho profilu trávnika do hĺbky 2-3 mm, odstránenie machu a jeho prevzdušnenie.

Vertikutátory nám účinne pomôžu v odstraňovaní trávnej plste a machu, ktoré obmedzujú rast trávniku. Trávnu plsť tvoria zbytky trávy vznikajúce pri jej kosení, burina, mach a odumreté rastliny. Nachádza sa nad zemou, pod úrovňou kosenia. Vytvára nepriepustnú vrstvu, ktorá zabraňuje prenikaniu vlahy, svetla a živín ku koreňom trávy. Trávna plsť  spôsobuje aj jeho plytké zakoreňovanie a vytvára vhodné podmienky pre rast burín. Trávnik tak rýchlo vysychá a dusí sa. Rotujúce nože vyhrabávajú plsť a mach z trávniku a zároveň prerezávajú vrchnú vrstvu pôdy. Trávnik zároveň zmladzujeme, keďže vertikutačné nože trávne výbežky aj presekávajú.

vertikutacia travnika

Postup vertikutácie trávnika

Vertikutáciu vykonávame na pokosenom trávniku, vždy dvoma smermi, do kríža (menšie stroje majú nože ďalej od seba). Vertikutáciu robíme v čase plnej vegetácie trávniku – na jar asi po druhom kosení a tiež na jeseň. Výnimku tvoria silne zanedbané trávniky, kde sa vertikutácia vykonáva častejšie.  Po vertikutácii trávnik prihnojíme, zavlažíme, prípadne dosejeme.

Elektrické alebo benzínové vertikutátory?

Rozhodnúť sa môžme pre elektrické, alebo benzínové vertikutátory, v závislosti od podmienok, v ktorých sa stroj bude používať. Na malé plochy trávnikov rodinných záhrad postačia aj elektrické vertikutátory, s nižším výkonom motoru. Plochy nad 600 m² už vyžadujú väščie pracovné nasadenie a teda aj výkonnejší benzínový vertikutátor. Majú silnejší motor, väčší záber a odolnejšiu konštrukciu.

Pri kúpe vertikutátoru si nazabudnite všimnúť:

kôš v cene vertikutátora alebo ako príslušenstvo naviacpracovný systém vertikutátora aj na prerezávanie, alebo iba na vyhrabávaniedostupnosť náhradných dielov a nožovnože na hriadeli pripevnené na pevno, alebo samostatne (v prípade potreby sa menia len nože, nie celý valec)materiál sašimožnosť plynulého nastavenia pracovnej hĺbky

Nákupný košík
Kliknutím mimo skryjete panel porovnania
Porovnať
Návrat hore