Napíšte nám a my vám pripravíme cenovú ponuku priamo pre vás

Našli ste nižšiu cenu?

Stačí mi robotická kosačka? Čo všetko ešte potrebujete pre dokonalý trávnik

Uvažujete nad kúpou robotickej kosačky, ale nie ste si istí, či to bude stačiť na udržanie Vášho trávnika v perfektnom stave? Pozrime sa na to, čo všetko by ste mali zvážiť a aké ďalšie nástroje by Vám mohli pomôcť dosiahnuť dokonalý trávnik. Zistíme, či je robotická kosačka naozaj postačujúca.

Robotická kosačka HONDA Miimo HRM 70 EC

Robotická kosačka HONDA Miimo HRM 70 EC
Zdroj: www.romerx.sk

Čo je robotická kosačka a prečo je populárna?

Robotická kosačka je autonómne zariadenie, ktoré samostatne kosí Váš trávnik. Vďaka senzorom a navigačným systémom sa pohybuje po trávniku, vyhýba sa prekážkam a kosí trávu na požadovanú výšku. Jej najväčšou výhodou je úspora času a minimálna potreba údržby. Stačí ju naprogramovať a o zvyšok sa postará sama.

Výhody a nevýhody robotickej kosačky

Robotická kosačka je skvelým pomocníkom, najmä ak máte veľký trávnik a nechcete tráviť hodiny jeho kosením. Mulčovanie, ktoré robotická kosačka vykonáva, pomáha udržiavať trávnik zdravý tým, že dodáva živiny späť do pôdy. Taktiež pracuje veľmi ticho, čo oceníte najmä v hustej zástavbe.

Na druhej strane, robotické kosačky majú svoje limity. Nie sú ideálne pre veľmi členité alebo svahovité terény a ich počiatočná investícia môže byť vyššia. Aj keď sa starajú o veľkú časť kosenia, niekedy budete potrebovať doplniť ich prácu ďalšími nástrojmi.

Vretenová kosačka ako praktický doplnok

Aj keď robotická kosačka zvládne väčšinu práce, vretenová kosačka môže byť skvelým doplnkom. Vretenové kosačky sú ideálne pre menšie plochy a okraje trávnika, kde sa robotická kosačka nemusí dostať. Sú manuálne, tiché a skladné, takže ich môžete jednoducho uložiť. Navyše, vretenová kosačka poskytuje veľmi čistý strih, čo môže byť výhodou pre esteticky náročné časti záhrady.

Vyžínač pre perfektné okraje

K dokonalému trávniku patria aj úhľadné okraje, ktoré robotická kosačka nemusí zvládnuť. Tu prichádza na rad vyžínač. Elektrický alebo benzínový vyžínač dokáže efektívne orezať trávu okolo chodníkov, záhonov a iných prekážok, kam sa robotická kosačka nedostane. Vyžínač je tiež neoceniteľný pri udržiavaní čistých línií a detailov, ktoré robia trávnik naozaj upraveným.

Vertikutátor pre zdravý trávnik

Okrem kosenia je dôležité pravidelne trávnik aj prevzdušňovať. Tu prichádzajú na rad vertikutátor. Hrable pomáhajú odstrániť odumretú trávu a lístie, čo umožňuje lepší prístup vzduchu, vody a živín k pôde. Vertikutátor zase pomáha prevzdušniť pôdu a podporiť zdravý rast trávnika tým, že odstraňuje mach a trávnu plsť.

Kedy sa robotická kosačka oplatí

Výber správneho rezacieho nástroja pre konkrétnu prácu je kľúčový. Pre trávu a burinu používajte nylonovú strunu, pre kríky a malé stromy zvoľte kovový kotúč.

Robotická kosačka je skvelou investíciou, ak máte stredne veľký až veľký trávnik, ktorý je relatívne rovný a bez veľkých prekážok. Ak máte členitý terén, veľa stromov alebo iných prekážok, možno budete musieť doplniť robotickú kosačku ďalšími nástrojmi. Pred kúpou je tiež dôležité zvážiť, či ste ochotní investovať do počiatočných nákladov a či máte čas a ochotu vykonávať pravidelnú údržbu.

Aká je cena robotických kosačiek?

Cena robotických kosačiek sa môže výrazne líšiť v závislosti od značky, modelu a funkcií. Základné modely začínajú okolo 500 €, zatiaľ čo prémiové modely s pokročilými funkciami môžu stáť až 3000 €. Pri rozhodovaní o investícii je dôležité zvážiť dlhodobé úspory času a nákladov na údržbu trávnika.

Robotická kosačka môže byť úžasným pomocníkom pri starostlivosti o Váš trávnik, no nie je to jediné riešenie. Kombinácia robotickej kosačky s vretenovou kosačkou, vyžínačom a vertikutátorom Vám môže pomôcť dosiahnuť dokonalý trávnik, ktorý bude pýchou Vašej záhrady. Investícia do kvalitných nástrojov a pravidelná starostlivosť sa určite oplatí, a Váš trávnik bude vyzerať krásne počas celého roka.

Najpredávanejšie robotické kosačky pre rok 2024 v e-shope Romerx:

Nákupný košík
Kliknutím mimo skryjete panel porovnania
Porovnať
Návrat hore