Vertikutátory nám účinne pomôžu v odstraňovaní trávnej plste a machu, ktoré obmedzujú rast trávniku. Trávnu plsť tvoria zbytky trávy vznikajúce pri jej kosení, burina, mach a odumreté rastliny. Nachádza sa nad zemou, pod úrovňou kosenia. Vytvára nepriepustnú vrstvu, ktorá zabraňuje prenikaniu vlahy, svetla a živín ku koreňom trávy. Trávna plsť spôsobuje aj jeho plytké zakoreňovanie a vytvára vhodné podmienky pre rast burín. Trávnik tak rýchlo vysychá a dusí sa.
Rotujúce nože vyhrabávajú plsť a mach z trávniku a zároveň prerezávajú vrchnú vrstvu pôdy. Trávnik zároveň zmladzujeme, keďže vertikutačné nože trávne výbežky aj presekávajú.
Vertikutáciu vykonávame na pokosenom trávniku, vždy dvoma smermi, do kríža (menšie stroje majú nože ďalej od seba).
Vertikutáciu robíme v čase plnej vegetácie trávniku - na jar asi po druhom kosení a tiež na jeseň. Výnimku tvoria silne zanedbané trávniky, kde sa vertikutácia vykonáva častejšie. Po vertikutácii trávnik prihnojíme, zavlažíme, prípadne dosejeme.
Rozhodnúť sa môžme pre elektrické, alebo benzínové vertikutátory, v závislosti od podmienok, v ktorých sa stroj bude používať.
Na malé plochy trávnikov rodinných záhrad postačia aj elektrické vertikutátory, s nižším výkonom motoru. Plochy nad 600 m2 už vyžadujú väščie pracovné nasadenie a teda aj výkonnejší benzínový vertikutátor. Majú silnejší motor, väčší záber a odolnejšiu konštrukciu.
Pri kúpe vertikutátoru si nazabudnite všimnúť: