Tým najdôležitejším kritériom pre výber toho správneho rotavátora je veľkosť obrábanej plochy. S ňou úzko súvisí výber typu pohonu. Ďalšími významnými parametrami sú pracovný záber, výkon motora, prevedenie konštrukcie a ponuka príslušenstva.
Hlavné si je dobré premyslieť aký typ motora bude rotavátor poháňať. Rotavátory rozdeľujeme na benzínové a elektrické.
Rotavátory vybavené spaľovacím motorom sú vhodnou voľbou pre majiteľov väčších plôch. Tí ocenia predovšetkým ich mobilitu a veľmi vysoký výkon, vďaka ktorému sa hodia aj do tých najnáročnejších podmienok.
Elektrické rotavátory predstavujú skvelú voľbu pre tých, ktorí potrebujú rozrobiť pôdu na menších záhradkách a záhonoch. Sú ľahšie a menej zaťažujú životné prostredie než ich benzínoví kolegovia. Na druhej strane však majú len tak dlhý dosah, aká dlhá je napájacia šnúra.
Ide o ten najvýznamnejší prvok pri výbere toho správneho rotavátora. Pre obrábanie malých záhradiek plne postačí výkon mini rotavátora, ktorý svoju úlohu splní spoľahlivo a za nízku cenu.
Stroje z kategórie hobby sú konštruované pre občasné použitie aj na väčších plochách.
Profesionálne stroje sú vzhľadom k svojmu určeniu pre každodennú prácu zostrojené za použitia predimenzovaných častí motora a prevodoviek tak, aby záťaž vydržali. Samozrejme za ne zákazník zaplatí viac peňazí.
Ďalším kritériom, ktoré úzko súvisí s rozlohou obrábanej plochy, je pracovný záber. Menšie elektrické rotavátory bývajú zvyčajne osadené štyrmi nožmi o zábere cca 30 -50 cm. Táto šírka úplne postačuje pre občasnú prípravu záhonov na malých záhradkách.
Všeobecne platí, že je vhodné vyberať stroje disponujúce zodpovedajúcim výkonom k šírke záberu. Silnejší motor v skutočnosti zásadne zvyšuje hmotnosť výrobku a tým znižuje jeho ovládateľnosť. Výkon tiež býva vykúpený vyššou spotrebou.
Predovšetkým profesionálne modely rotavátorov už zďaleka nie sú určené iba k rozrývaniu pôdy, ale môžu plniť celý rad ďalších funkcií. Zvyčajne sa na trhu nachádza voliteľná náprava s kolesami, ktorá umožňuje bezpečné ťahanie menších nákladov.
K dispozícii je tiež celá rada pasívnych nástrojov pre ďalšiu kultiváciu pôdy, ako sú brány, pluh či radlice, ktoré pridávajú celý rad ďalších možných využití rotavátora.
Vzhľadom k tomu, že profesionálne stroje sú osadené prevodovkou s vývodom, výrobcovia ponúkajú možnosť urobiť zo stroja tiež bubnovú kosačku, drvič odpadu či frézu na sneh, to všetko prostredníctvom ponúkaných modulov. Je tak iba na zákazníkovi, čo od svojho rotavátora vyžaduje.